Haydari Tarifi
Nurgül Turna
4 kişilik 15
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
(0) Yorum 627 Görüntülenme

MALZEMELER

  • 150 gram süzme yoğurt
  • 3 diş sarımsak
  • Zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı nane
  • 100gram beyaz peynir
  • Bir tutam tuz

TARİF

Merhaba Sevgili arkadaşlar bugün ki tarifimiz Haydari. Biliyorsunuz yemeklerin yanında yapılan salata veya meze tarzı besinlerin  önemi çok büyüktür. Haydari de bunlardan biridir. Yoğurt besleyici olduğu kadar mezeye tadını da veriyor. Yoğurt sağlığı korumak ve daha sağlıklı olmak için çok önemli bir besin maddesi olduğunu inanıyorumki hepiniz biliyorsunuz.

Ayrıca yoğurdun sindirimi kolay ve karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfordan oldukça zengin bir besin maddesi olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle vucut için gerekli tüm besin maddelerini sağlar. Ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirdiğinide biliyorsunuzdur.

Evet bu kadar bilgiden sonar şimdide haydarinin nasıl yapıldığını anlatalım isterseniz.

İlk olarak beyaz peynirimizi derince bir kasenin içine alıp ezerek tarifimize başlıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz husus beynirin olabildiğince  ezilerek pütürsüz bir hal almasını sağlamaktır. Bu şekilde haydarimizin eşsiz bir lezzet ve damak tadı oluşmasını sağlarız.

İyicene ezdiğimiz beyaz peynirin üzerine süzme yoğurdumuzu ilave ediyoruz ve iki malzemeyi birbirine iyice karışmasını sağlıyoruz.

Bir havanın içinde sarmısağımızı mümkün olduğunca eziyoruz.

keskin bir bıçakla dikkatli bir şekilde nanelerimizi ince ince kıyıyoruz.

Yoğurt ve beyazpeynir karışımımız pürüzsüz bir kıvam aldığında üzerine dövülmüş sarımsağımızı ve ince kıyılmış nanemizi ekledikten sonra üzerlerine zeytinyağımızı gezdirip bir tutam da tuz katıyoruz.

Malzemelerimizin iyice birbirine karışmasını sağlıyoruz.

Afiyet Olsun umarım beğenirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Sponsor Bağlantı

YORUM EKLE