Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi
Nurgül Turna
8 kişilik 50
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
(0) Yorum 750 Görüntülenme

MALZEMELER

  • 1 paket (250 gr.) irmik
  • 1 paket margarin (250 gr.)
  • 2,5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2,5 su bardağı şeker
  • Vanilyalı dondurma
  • Tereyağı

TARİF

Dondurmalı irmik helvası , Helva ismi Arapça orijinli bir kelimedir . Arapça hulviyyat vey halaviyyat kelimesinden gelmektedir . Şuanki Arapçasında helva; tatlı , şirin , güzel anlamındadır ve tüm tatlı çeşitlerini içeren . ülkemizde ise evde yapılmış olan , basit malzemeleri un veye irmik olan çeşitli malzemelerle çeşitlendirilen hepimizin bildiği helvalar akla gelir . Bir Yandan evde yapılması kolay olmadığı için satın aldığımız tahin helvası vardır . Helva , Ülkemiz’de ve birçok Orta Doğu ülkesinde çeşitli çeşitleri yer alan bir tatlıdır . Türk mutfağının önde gelen lezzetlerinde biri olan helvanın Selçuklular döneminde tüketilen besinlerden biri olduğunu Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı ” Divanü Lugati’t Türk ” te görülmektedir . Mevlana döneminde de helva törenleri düzenlenmiştir .
Helva; kalsiyum tarafından zengin , tok tutma özelliği bulunmakta ve mideyi de rahatlatmaktadır . helvanın balgam sökücü özelliği de yer almaktadır . Ayrıca B grubu vitaminleri tarafından da epeyce zengindir . Hamile ve emziren kadınlara epeyce faydalıdır . Birçok çeşidi yer alan helva son zamanlarda çeşitlendirilmiş unlu veya irmikli , sütlü veya dondurmalı , çikolatalı veya meyveli olarak yer almaktadır . Dondurmalı irmik tatlısı; hafif bir tatlı olmakla beraber kalorisi az olan bir tatlıdır rejim yapan arkadaşlara sütlü bir tatlı olarak tavsiye edilir .

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

2,5 su bardağı şekeri 2 bardak süt bir bardak suyu tenceremize alıyoruz.

Tenceremizi şeker eriyene kadar hafif ateşte ısıtıyoruz.

(Burada dikkat edeceğimiz husus karışımın kaynama seviyesine gelmemesidir.)

Başka bir tencerede margarinimizi eritiyoruz.( margarinimizde bir kaşık kadar eksiltip aldığımız miktarda tereyağı ilave edersek mükemmel bir aroma elde etmiş oluruz.)

Erittiğimiz margarin üzerirne 1 paket irmiği döküyoruz. arzu ettiğimiz kıvama gelene kadar kavuruyoruz. ( kavurma süresi ne kadar artarsa kıvamda okada artar bu konuya çok dikkat edelim bizim tavsiyemiz 15 dakkika kısık ateşte kavurmanızdır. )

Kavurma işlemimiz bittikten sonra daha  sonra daha önceden hazırladığımız şerbetimizi ilave ediyoruz.

Kısık ateşte yavaşça karıştırarak şerbetin çekmesini sağlıyoruz.

Tenceremizin kapağın kapatıp ocaktan alarak 15-20 dakkika demlenmeye bırakıyoruz.

Helvamız yapışmadan servis yapılmasını sağlamak için bir kasennin içini streçfilmle kaplıyoruz ve helvamızı içine dolduruyoruz.

Orta kısımda oluşturacağınız oyuğa dondurmamızı ilave ediyoruz.

Kasemizin üzerine servis edeceğimiz tabakla kapatıp dikkatlice ters cevirip hemen servis ediniz.

Afiyet Olsun Umarım Beğenirsiniz.

 

 

Sponsor Bağlantı

Sponsor Bağlantı

YORUM EKLE